Zapisywanie dziennika jest zajęciem, jakie uprawiają ludzie od wieków. To naturalnie dzięki pamiętnikom zachowała się wiedza sprzed lat. To naturalnie dzięki pamiętnikom dostępny jest również obraz dawnych epok. We obecnym świecie pisanie dzienników papierowych powoli odchodzi do lamusa.

Zamiast pamiętnika papierowego są blogi, czyli pamiętniki internetowe rodzaju https://wiadomoto.pl/. Jest jednakże gigantyczna różnica między takim pamiętnikiem papierowym a blogiem. Pamiętnik papierowy był znacznie bardziej osobisty. Natomiast bloga, który jakkolwiek funkcjonuje w sieci, może czytać każdy. Co zgodność z rzeczywistością internet zapewnia pewną ochronę własności osobistej, jednak oraz tak wszyscy mogą posiadać dostęp do zapisu wspomnień lub przeżyć. Pamiętnikarstwo uprawiane jest również w social media.

Social media to, poza blogami, różnorodne portale społecznościowe, muzyczne oraz inne, na jakich ludzie poznają się, zamieniają doznaniami, zwierzają się sobie. Prowadzenie dzienników internetowych jest niesłychanie legendarne wśród młodych ludzi.

Trzeba jednak wiedzieć, iż tego typu zwierzenia prowadzą też co poniektóre gwiazdy, jak oraz politycy. Rozumie się samo przez się jednak, że takie blogi ludzi publicznych różnią się od pamiętników osób całkiem anonimowych. Politycy na swoich blogach na ogół komentują najnowsze doniesienia z życia polityki, a również wchodzą w polemiki światopoglądowe ze swoimi przyjaciółmi z rządu.

Gwiazdy natomiast donoszą o swoich koncertach, pokazach mody czy filmach, w jakich zagrały. Blog jako pamiętnik może być całkiem anonimowy, jednak niektórzy umieszczają na nim swoje zdjęcia, piszą czym się zajmują, skąd pochodzą. To rodzaj pewnego oczyszczenia, albowiem i tak piszą o rzeczach, jakie inni ludzie odczytują na odległość. Niekiedy jednak zdarza się, iż poprzez treści umieszczane na blogu dana jednostka jest szykanowana w swoim środowisku, dotyczy to przede wszystkim dzieci. W następstwie tego także wszyscy rodzice powinni być czujni i zwracać uwagę na to, co robi ich dziecko w sieci oraz jak to na niego wpływa.